Dbamy o Twoje przychody, utrzymując koszty w ryzach!

Transformacji w obszarze kosztów, czyli  - JAK UTRZYMAĆ KOSZTY W RYZACH?

Pieniądze to temat rozgrzewający każdego menedżera. Dlatego prelekcja Krzysztofa Szymańskiego, wiceprezesa zarządu ABC Akademia, w czasie Areny Produkcji przyciągnęła rzeszę słuchaczy. Finanse to temat zawsze aktualny, na który można patrzeć z różnych perspektyw.

Krzysztof przedstawił zasobowo-procesowego rachunku kosztów (ZPRK) oraz to, jak zmienia on podejście do finansów producenta.

Porównał tradycyjne postrzeganie kosztów z metodą ZPRK. Warto wiedzieć, że Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC), tworząc model poziomów dojrzałości rachunku kosztów, uznała ZPRK za najbardziej zaawansowane rozwiązanie. Przestawienie się na zasobowo-procesowe podejście do rachunku kosztów polecają czołowe organizacje controllingowe i finansowe.

Krzysztof pokazał  też, jak w praktyce przejść od rodzajowego do procesowego rachunku kosztów w produkcji. Kluczem jest tu znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak przyczynowo-skutkowo rozliczyć koszty rodzajowe na procesy.

Przedstawił również działanie systemu Doctor Coster, wspierającego wdrażanie ZPRK. Omówił korzyści płynące z wdrożenia nowego podejścia do kosztów, które odniósł jeden z największych producentów mebli biurowych. Efektami było m.in. uszczegółowienie ewidencji kosztów marketingu; pozyskanie informacji o rentowności klientów, rynków, kolekcji, grup produktowych, a nawet poszczególnych klientów i produktów; czy też skrócenie czasu zamknięcia miesiąca.

A Ty? Chcesz zwiększyć rentowność i efektywność Twojego przedsiębiorstwa? Już dziś umów się na niezobowiązującą prezentację najlepszej na rynku platformy zarządczo-controllingowej!